Prof. Dr. Haluk Eyidoğan İstanbul, Fatih’te doğdu. Eyüp Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Jeofizik Kürsüsünde tahsiline devam etti. Aynı yerde Yüksek Lisans çalışmasını tamamladı. 1976 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeofizik Kürsüsünde asistan olarak akademik hayatına başladı. İTÜ’de Sismoloji (Deprembilim) dalında 1983 yılında Doktor, 1987 yılında Doçent ve 1993 yılında Profesör unvanı aldı.

Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli kurum ve üniversitelerle deprem kaynak özellikleri, mikrodepremlerin ve artçı depremlerin izlenmesi ve analizi, baraj depremselliğinin incelenmesi ile ilgili konularda proje ve araştırmalar yaptı. Yerli ve yabancı bilimsel dergilerde ve yayın organlarında yayımlanmış çok sayıda makaleleri vardır. Türkiye depremleri ile ilgili iki deprem kataloğunun ve 2012’de yayınlanan ‘50 Soruda Deprem’ kitabının yazarıdır. Başbakanlık Proje Uygulama Birimi Marmara Depremi Yeniden Yapılandırma Projesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropolitan Planlama Bürosu ve İstanbul Avrupa yakası sismik mikrobölgeleme etüdleri için danışmanlık hizmetlerinde bulunmuştur.

İTÜ Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanlığı, İTÜ Senatosu ve İTÜ Maden Fakültesi Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 2004-2007 döneminde Başbakanlığa bağlı Ulusal Deprem Konseyi Başkanlığı görevini yürüttü. 2000-2008 yılları arasında Avrupa Sismoloji Dergisi editörlüğünü yaptı. 2007-2009 yıllarında CHP İstanbul İl Örgütünün Bilim Kurulu çalışmalarında yer aldı. 2010 yılında CHP Parti Meclisi Üyesi, 2011-2015 yılları arasında TBMM 24. Dönem CHP İstanbul Milletvekilliği yaptı. TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası, Türkiye Jeoloji Kurumu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Heybeliada Gönüllüleri Derneği, Heybeliada Kütüphane Koruma Derneği, Adalar Denizle Yaşam ve Spor Derneği, Heybeliada Lions Kulübü, Türkiye Deprem Vakfı üyelikleri ve yönetim görevlerinde bulunmuştur.

No products were found matching your selection.