21. Yüzyılda Beyin

Steven Rose

Londra’daki Açık Üniversite Beyin Araştırmaları grubunun kurucusu olan Steven Rose bu kitabında, yaşamın ilk ortaya çıktığı dönemlerden günümüz kompleks toplumlarına beyni ortaya çıkaran evrimci köklerin keşfine çıkıyor; diğer canlılarla farklılık ve benzerliklerini ortaya koyuyor. Daha ötesi; beynin, tek bir döllenmiş yumurtadan o akıl almaz derecede karmaşık bir organ haline nasıl geldiğini açıklıyor. Sonra da son bilimsel araştırmaları, en son bilgi ve teknikleri gözden geçirerek sorusunun peşine düşüyor: Gelecek insan beyni için elinde neler tutuyor?

 30,00

Kitap Detayları

Cilt Tipi

Karton Kapak

İlk Baskı Tarihi

Eylül 2018

Baskı Sayısı

1. Basım

Dil

Türkçe

Sayfa Sayısı

400 Sayfa

ISBN

9786056732201

Çevirmen

Yazar Hakkında

Steven Rose

Steven Rose

1938 doğumlu İngiliz nörobilimci, yazar ve düşün adamı. Londra Gresham College’da “Emeritus Profesör” olan Steven Rose, Cambridge King’s College’da biyokimya ve Londra King’s College Psikiyatri Bölümü’nde nörokimya eğitimi almıştır. 1969 yılında Açık Üniversite’de genç yaşta profesör olduktan sonra Beyin Araştırmaları grubunu kurarak, Alzheimer hastalığı tedavisi ve hafızanın biyolojik süreçleri üzerine çalışmalar yapmıştır. 300’ün üzerinde bilimsel makale yayımlayan S. Rose’un aynı zamanda pek çok popüler bilim kitabı bulunmaktadır. Hayat arkadaşı feminist sosyolog Hilary Rose’la birlikte British Society for Social Responsibility in Science kurucuları arasında yer alan ve bilimsel çalışmaları nedeniyle pek çok ödüle sahip olan S. Rose toplumsal projelere katılmaya devam etmektedir.

“Rose, zihinsel sürecin fiziki-biyolojik resmiyle birleşmiş olguları açık hale getiriyor.”

– Prof. Richard Lewontin

“Rose, araştırmanın bizi götürebileceği yeri ve daha şimdiden nöro-bilimin uygulamalarından ortaya çıkmaya başlamış ve yakın gelecekte katlanarak artacak olan etik konuları gösteriyor.”

Nature

“Rose, beynin gelişimi, kimyası ve genel haritasına ilişkin gelişmeleri başarılı bir biçimde ortaya koyuyor.”

Science

“Eğer beyinle ilgileniyorsanız ya da düşünmeyi seven biriyseniz bu kitabı mutlaka okumalısınız.”

New Scientist

Kitaptan bir parça okuyun

Download