Kozmik Manzara: Akıllı Tasarım Yanılgısı ve Sicim Kuramı

Leonard Susskind

Kozmik Manzara, sicim kuramının herkesin anlayacağı şekilde kapsamlı bir tanıtımını yaparak kuramın sonuçlarından birinin, evrenimizin bir çok başka evrenden biri olduğunu ortaya koyduğunu gösteriyor. Yazarın deyimiyle Mega-evrenin içindeki belki de sonsuz sayıda evrenden birinde yaşayan bizlerin insancıl ilkeye ihtiyacı yok.

 32,00

Kitap Detayları

Cilt Tipi

Karton Kapak

İlk Baskı Tarihi

Kasım 2018

Baskı Sayısı

1. Basım

Dil

Türkçe

Sayfa Sayısı

413 Sayfa

ISBN

9786058111103

Çevirmen

Yazar Hakkında

Leonard Susskind

Leonard Susskind

1940 yılında New York'ta doğan Leonard Susskind, Güney Bronx’ta büyümüş ve orada sıhhi tesisatçılık ve ısıtma tesisatçılığı yapmıştır. New York Şehir Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi alırken, fiziği, tesisatçılık ve mühendislikten daha fazla sevdiğini fark etmiş ve ardından Cornell Üniversitesi’nde doktorasını vermiştir. Susskind, New York Belfer Lisansüstü Okulu’nda, İsrail’deki Tel Aviv Üniversitesi’nde fizik profesörlüğü yapmıştır ve 1978’den bu yana Stanford Üniversitesi’nde Felix Bloch Profesörü olarak görev yapmaktadır. Geçtiğimiz kırk yıllık süre içinde arasında kuantum optiği, temel parçacık fiziği, yoğun madde fiziği, kozmoloji ve kütleçekim olmak üzere, fiziğin her alanına katkıda bulunmuştur. Susskind ve Yoichiro Nambu, 1969 yılında bağımsız olarak Sicim Kuramını keşfetmiştir. Daha sonra kuark hapsi kuramını (kuarkların neden çekirdek içinden hiçbir zaman çıkamayacağını), baryogenez kuramını (neden evrendeki maddenin, karşı-maddeden daha fazla olduğunu), Kara Delik Tamamlayıcılık İlkesini, Holografik İlkeyi ve modern fizikteki daha birçok kavramı geliştirmiştir.

“Sicim Kuramı’nın öncülerinden biri olan Susskind, evrenin kökenini ve doğa kanunlarını anlama çabalarımızda bizlere ışık tutuyor.”

– Physics World

“Oldukça iyi bir üslupla yazılmış, konu aldığı fizik olaylarını mükemmel ve teknik olmayan bir şekilde anlatan ve önemli problemlerle eğlenceli bir tarzda baş eden bir kitap.”

– Nature

“Kozmik Manzara, evren anlayışımızın ve insanlığın evrendeki yerinin ne olduğuyla ilgili tartışmaları olağanüstü bir berraklıkla anlatıyor.”

– Paul Langacker, Pennsylvania Üniversitesi Fizik ve Astronomi Bölümü

“Bu kitabın felsefesi argümanlarla değil, modern parçacık fiziğinin sağlam temelleriyle örülmüş durumda.”

– Corey S. Powell, New York Times

Kitaptan bir parça okuyun

Download