Neredeyse Bir Balina

Steve Jones

University College’da (Londra) genetik profesörü olan Steve Jones’un bu kitabı, Charles Darwin’in Türlerin Kökeni’nin 21. yüzyıla uyarlanmış halidir. Darwin’in büyük çalışmasını referans alan Jones, kitabının içeriğini de Türlerin Kökeni’ne özdeş şekilde hazırlamıştır. AIDS’ten Pasifik’te akıntıyla sürüklenen çöplere kadar uzanan pek çok  güncel olguyu kullanarak Darwin’in fikirlerini günümüze taşıyan Jones, evrim kuramını modern haliyle açık ve anlaşılır bir şekilde okura sunmaktadır.

 35,00

Kitap Detayları

Cilt Tipi

Karton Kapak

İlk Baskı Tarihi

Eylül 2018

Baskı Sayısı

1. Basım

Dil

Türkçe

Sayfa Sayısı

520 Sayfa

ISBN

9786056732225

Çevirmen

Yazar Hakkında

Steve Jones

Steve Jones

1944’te Galler’de dünyaya gelen Steve Jones, Londra Üniversitesi Akademisi’nde (UCL) Genetik Bölümü bünyesindeki Evrim ve Çevre Bölümü Başkanlığı yapmış, birçok farklı alanda çalışmaları olmasına karşın özellikle evrim konusuna eğilmiş ve en ünlü çalışmalarını bu alanda gerçekleştirmiştir. Evrim üzerine hem akademik hem popüler tartışmalara dahil olmuş, günümüzün bilimsel kuram veya kabullerine de yazdığı eserlerle ciddi katkılar sunmuştur ve sunmaya devam etmektedir. Jones evrim, varyasyonlar, ırklar, cinsiyet ve kalıtımsal hastalıklar gibi onlarca konunun bilimsel aktivitelerle doğrudan ilişkisi bulunmayan insanlarca anlaşılır kılınması için çok sayıda televizyon ve radyo programı yapmış, gazete ve popüler bilim kitaplarında pek çok makale yayınlamıştır. Londra Üniversitesi haricinde Edinburgh ve Chicago Üniversitelerinde de görev yapmış olan S. Jones genetik, malakoloji, zooloji alanlarında uzman olup, Royal Society üyeliğine ve Irwin Ödülü’ne layık görülmüştür.

“Olağanüstü, kışkırtıcı bir çalışma. Güçlü ve şiirsel.”

– J.G. Ballard, Daily Telegraph

“Bu parlak, zekâ dolu kitap büyük bir bilgi kaynağı. Jones, iki kültür arasında derinleşmekte olan uçurumu kapatmak için büyük çaba harcıyor.”

– Lewis Wolpert, Daily Mail

“Bir genetikçinin gözüyle, tarih boyunca afallatıcı bir gezinti. Ayrıksı, seçici ve sürükleyici.”

– Robin McKie, Observer

“Kişiyi düşünmeye, şaşırmaya ve soru sormaya yönelten bir kitap.” Val Hennessy, Daily Mail “Steve Jones, televizyon çağının Charles Darwin’i.”

– John Yates, Yorkshire Post

Kitaptan bir parça okuyun

Download