Nörobilim Zihnimizi Değiştirebilir Mi?

Hilary Rose

Steven Rose

Yeni akademik disiplinlerin hepsinin önündeki “nöro” öneklerini nasıl değerlendirmeliyiz? Nöro-ekonomi, nöro-pazarlama, nöro-etik, nöro-estetik, nöro- psikanaliz! Her yerde “nöro” ekini görmeye başladık. Bilimin ve toplumun birbirine şekil verdiğini ve nörobilimin beynimizi anlamamıza büyük ölçüde yardım ettiğini düşünen sosyolog Hilary Rose ve nörobilimci Steven Rose bu kitapta, nörobilimin gerçekten zihnimizi değiştirip değiştiremeyeceğini inceliyorlar.Yazarların soruya verdikleri cevap “evet”, ama bu o kadar basit bir evet değil.

 15,00

Kitap Detayları

Cilt Tipi

Karton Kapak

İlk Baskı Tarihi

Kasım 2018

Baskı Sayısı

1. Basım

Dil

Türkçe

Sayfa Sayısı

112 Sayfa

ISBN

9786056732287

Çevirmen

Yazar Hakkında

Hilary Rose

Hilary Rose

1935 doğumlu İngiliz sosyolog. Editörü, yazarı ve ortak yazarı olduğu pek çok kitabı ve 150’nin üzerinde bilimsel makalesi bulunan Hilary Rose’un eserleri ağırlıkla, feminist bir bakış açısıyla bilim sosyolojisi ve sosyal politika üzerinedir. Bradford Universitesi’nde “Emeritus Profesör” olan H.Rose, aynı zamanda London School of Economics’te misafir öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Feminist kurama yaptığı katkılar nedeniyle Uppsala Üniversitesi (İsveç) tarafından 1997 yılında fahri doktora ünvanı verilen H. Rose’un “Love, Power and Knowledge: Towards a Feminist Transformation of the Sciences” kitabı 2001 yılında Portekiz Kültür Bakanlığının 20. yüzyıldaki en iyi 101 kitap listesi içine girmiştir. H. Rose’un öne çıkan diğer kitapları arasında, hayat arkadaşı İngiliz nörobilimci Steven Rose ile birlikte yazdıkları “Genes, Cells and Brains: The Promethean Promises of the New Biology” bulunmaktadır.

Steven Rose

Steven Rose

1938 doğumlu İngiliz nörobilimci, yazar ve düşün adamı. Londra Gresham College’da “Emeritus Profesör” olan Steven Rose, Cambridge King’s College’da biyokimya ve Londra King’s College Psikiyatri Bölümü’nde nörokimya eğitimi almıştır. 1969 yılında Açık Üniversite’de genç yaşta profesör olduktan sonra Beyin Araştırmaları grubunu kurarak, Alzheimer hastalığı tedavisi ve hafızanın biyolojik süreçleri üzerine çalışmalar yapmıştır. 300’ün üzerinde bilimsel makale yayımlayan S. Rose’un aynı zamanda pek çok popüler bilim kitabı bulunmaktadır. Hayat arkadaşı feminist sosyolog Hilary Rose’la birlikte British Society for Social Responsibility in Science kurucuları arasında yer alan ve bilimsel çalışmaları nedeniyle pek çok ödüle sahip olan S. Rose toplumsal projelere katılmaya devam etmektedir.

Nörobilimin kapsamlı bir tanıtımının yapıldığı bu kitapta, Steven Rose ve Hilary Rose indirgemeci yaklaşımın aksine nörobilimin beyni toplum ve benliğin ortak ürünü olarak ele alması gerektiğini söyleyerek, neoliberalist teknobilimcilerden ayrılıyorlar. Yazarlar nörobilimin hayatlarımızı değiştirebilmesi için toplumun da dönüşmesi gerektiğinin altını çiziyorlar.

“Bu kitap kültürel modaların üstüne cesurca gidiyor.”

– Scientific American

“Bu kitapta nörobilimsel fikirlerin ayrıntılı bir incelemesini ve neoliberal ideolojinin kapsamlı bir eleştirisini bulabilirsiniz.”

– Counterfire

Kitaptan bir parça okuyun

Download