Tanrı ve Çoklu Evren

Victor J. Stenger

Kozmologlar, içinde yaşadığımız uçsuz bucaksız evrenin, bir çoklu evren içindeki sonsuz sayıda evrenden sadece birisi olduğuna inanmak için haklı gerekçelere sahipler. Ünlü fizikçi Victor Stenger bu kitapta, astrofizikçilerin bugün üzerinde mutabık kaldıkları görüşlere yol açan açan bilim tarihindeki kritik ilerlemeleri gözden geçirerek, mevcut terminolojideki temel kavramları ve bulguları açıklıyor. Strenger trilyonlarca trilyon galaksiden oluşan çoklu evrene ilişkin bilimin geliştirmekte olduğu anlayışın, çoklu evrenin kökenini veya devam eden varlığını doğaüstü güçlere ihtiyaç duymadan, natüralist bir bakış açısıyla tümüyle açıklayabilir durumda olduğunu gösteriyor.

 

Kitap Detayları

Cilt Tipi

Karton Kapak

İlk Baskı Tarihi

Mart 2019

Baskı Sayısı

1. Basım

Dil

Türkçe

Çevirmen

Yazar Hakkında

Victor J. Stenger

Victor J. Stenger

Victor J. Stenger emekli temel parçacık fizikçisi ve “Başarısız Hipotez Tanrı” da dahil olmak üzere on iki kitabın yazarıdır. 1935 yılında doğan Dr. Stenger New Jersey, Bayonne'daki bir Katolik işçi sınıfı mahallesinde büyüdü. Babası Litvanyalı bir göçmendi; annesi ise Macar göçmenlerin kızıydı. Devlet okullarında okuyup, 1956'da Newark Mühendislik Koleji'nden (NCE) (şimdiki New Jersey Teknoloji Enstitüsü) fen fakültesi diploması aldı. NCE'deyken, öğrenci gazetesinin editörüydü ve birçok gazetecilik ödülü aldı. Daha sonra Los Angeles'a taşınarak, Hughes Aircraft Şirketi bursuyla, UCLA'den 1959'da fizik dalında fen bilimleri yüksek lisansını, 1963'te de fizik doktorasını aldı. Ardından, Hawaii Üniversitesi fakültesinde göreve başlayarak, 2000'de emekli olup, Colorado'do yaşamaya başladı. Halihazırda, Hawaii Üniversitesi'nde fahri fizik profesörlüğü ile Colorado Üniversitesi'nde misafir felsefe profesörlüğü ünvanlarına sahiptir. Dr. Stenger, Almanya'daki Heidelberg Üniversitesi ile İngiltere'deki Oxford Üniversitesi fakültelerinde misafir pozisyonlarına da sahiptir. Ayrıca İngiltere'deki Rutherford Laboratuvarı'nda, İtalya, Frascati'deki Ulusal Fizik Laboratuvarı'nda ve İtalya'daki Floransa Üniversitesi'nde misafir araştırmacıdır.

Tanrı ve Çoklu Evren, sizi sürekli genişleme, çoklu evren, kuantum kütleçekim ve Tanrı üzerinden kozmolojik bir yolculuğa çıkarıyor. Bu kitap, gerçekliği görüş biçiminizi sonsuza dek değiştirecek.”

– Dr. Peter Boghossian

“Victor J. Stenger, kozmolojideki temel problemleri ve güncel fikirleri, evrenin kökenini ve bunlardan ortaya çıkan Tanrı görüşlerini kavramak için gerekli olan bilimsel gelişmelerin metodolojik ve kapsamlı bir incelemesini sunuyor. Bu ve benzer konularla ilgilenen okuyucular için bilgilendirici ve zaruri bir okuma.”

– Demos Kazanas, NASA, Goddard Uzay Uçuş Merkezi