Kimya: Kısa Bir Giriş

Peter Atkins

Ünlü İngiliz kimyacı Peter Atkins, Evreni Yöneten Dört Yasa ve Galileo’nun Parmağı gibi eserlerinden sonra Türkiyeli okuyucuların karşısına elinizdeki popüler kimya kitabıyla birlikte bir kez daha çıkıyor. Soluksuz okuyacağınızı düşündüğümüz bu kitap, kimyayı anlamak isteyen herkes için ideal bir giriş özelliği taşıyor.

 15,00

Kategoriler: ,

Kitap Detayları

Cilt Tipi

Karton Kapak

İlk Baskı Tarihi

Kasım 2018

Baskı Sayısı

1. Basım

Dil

Türkçe

Sayfa Sayısı

112

ISBN

9786056732256

Çevirmen

Yazar Hakkında

Peter Atkins

Peter Atkins

İngiliz kimyacı ve akademisyen Peter William Atkins 10 Ağustos 1940 tarihinde İngiltere’de doğdu. Lisans eğitimini Leicester Üniversitesi’nde tamamlayan Atkins 1964 yılında aynı üniversiteden doktorasını aldı. Misafir araştırmacı olarak bir yıl boyunca ABD’de bulunduktan sonra İngiltere’ye geri dönen Atkins, 1965 yılında fizikokimya öğretim üyesi olarak Oxford Üniversitesi’ne bağlı Lincoln College’a girdi ve 2007 yılında emekli oluncaya kadar burada görev yaptı. Kuantum mekaniğinin kimyasal problemlere uygulanması ve manyetik rezonansın teorik yönleri üzerine uzmanlaşmış olan Atkins, IUPAC Kimya Eğitimi Komitesi’nin kurucu başkanlığında bulunmuş ve gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere kimya öğretiminin dünya çapında geliştirilmesi noktasında sorumluluklar üstlenmiştir. Atkins 70’e yakın kitap yazmış, bu kitaplar dünya çapında pek çok dile çevrilmiştir. Özellikle fizikokimya ve genel kimya alanlarında kült haline gelmiş ders kitaplarının yazarı olan Atkins aynı zamanda pek çok popüler bilim kitabına da imza atmıştır. Atkins’in Türkçeye kazandırılan eserleri şunlardır: “Fizikokimya”, “Genel Kimya: İlkeler ve İçyüzünü Kavrama”, “Temel Kimya 1-2: Moleküller, Maddeler ve Değişimler”, “Evreni Yöneten Dört Yasa”, “Galileo’nun Parmağı”.

Ünlü İngiliz kimyacı Peter Atkins bu kitapta kimyanın ne olduğuna dair kısa ama kapsamlı bir özet sunuyor. Kimyanın temel kavramlarını, ilkelerini, geleneksel ve yeni nesil uygulamalarını teknik olmayan ve herkesin anlayabileceği bir dilde anlatan Atkins, çoğumuzun kimya ile ilgili okul günlerinden kalma kötü anılarını silmeyi hedefliyor. Bu konuda oldukça başarılı bir iş çıkartan Atkins okuyucuları kimyanın büyüleyici dünyasına farklı bir gözle bakmaya teşvik ediyor. Atkins kimyanın hayatımızdaki önemine dair en şüphecilerin bile reddetmeyeceği örnekler sunarken, aynı zamanda onun çevre kirliliği, kitle imha silahları ve patlayıcıların geliştirilmesi gibi konulardaki kötü şöhretini de göz ardı etmiyor. Ciddi ve samimi bir yüzleşmeye girişen Atkins, kimyanın insanlığın iyiliği için kullanıldığında başardıklarına ve başarabileceklerine dikkat çekiyor. Soluksuz okuyacağınızı düşündüğümüz bu kitap kimyayı anlamak isteyen herkes için ideal bir giriş özelliği taşıyor.

Kitaptan bir parça okuyun

Download