CepteBilim

CepteBilim Projesi Hakkında

        Ginko Bilim, Türkiye’de bilim üreten çevreler ile halk arasındaki aracıyı kaldırarak en yeni ve derin düşünceleri meraklı okur kesimine ulaştırmayı hedefleyen genç bir yayınevidir. Henüz başında olduğumuz yayın hayatımızda şimdiye dek Einstein’dan Darwin’e, Lynn Margulis’ten Leonard Susskind’e dünyaca tanınmış pek çok bilim insanının eserlerini Türkçeye kazandırdık. Önümüzdeki dönemde bu çizgimize devam edip Sean Carroll, Victor J. Stenger, Jacob D. Bekenstein ve Alice Roberts gibi bilim insanlarının eserlerini Türkiyeli okurlarla buluşturacağız.

        Hedefimiz üçüncü kültür ekolü doğrultusunda, farklı görüşleri sentezleyen ve nesillerinin düşüncelerini şekillendiren aydınların eserlerini halka aktarmak, edebi kültür ile doğa bilimleri kültürü arasında köprü kurmaktır.

        Çeviri eserlerin yanı sıra, Türkiye’de üretilen düşünsel eserleri de kamuoyuna ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda yeni bir diziye başladık: CepteBilim. Bu diziden küçük boyutlarda ince cep kitapları basılacak. 80.000 ile 120.000 vuruş arasında olacak (yaklaşık 20-30 Word sayfası hacmindeki) bu kitapların içeriği her türlü akademik/bilimsel çalışmanın genel okur tarafından anlaşılacak şekilde popülerleştirilmesi şeklinde olacak.

        CepteBilim dizisine katkıda bulunmak isterseniz çok seviniriz. Kendi seçtiğiniz herhangi bir konuda ya da kendi çalışmanız hakkında popüler bir dille yazacağınız kitapları basmaya gönüllüyüz.

Saygılarımızla

Ginko Bilim Yayın Kurulu