Lynn Margulis: İsyankâr Bilimcinin Yaşamı ve Mirası

Dorion Sagan

Lynn Margulis, ökaryotik hücrenin ilkel prokaryotik hücrelerin ortakyaşar birliği olmasına ilişkin kuramıyla 20. yüzyıl evrim biyolojisinin en büyük başarılarından birine imza atmış ve hücre evrimi anlayışımızı kökten değiştirmiştir. Bir süre evli kaldığı Carl Sagan’dan olan oğlu Dorion Sagan’ın editörlüğündeki bu kitap, Margulis’in bilimsel serüvenini ve mücadelesini sergiliyor.

 24,00

Kitap Detayları

Cilt Tipi

Karton Kapak

İlk Baskı Tarihi

Eylül 2018

Baskı Sayısı

1. Basım

Dil

Türkçe

Sayfa Sayısı

246 Sayfa

ISBN

9786056732218

Çevirmen

Yazar Hakkında

Dorion Sagan

Dorion Sagan

Lynn Margulis ve Carl Sagan’ın oğlu olan 1959 doğumlu Dorion Sagan’ın kuramcı, deneme yazarı ve editör olarak başta “Microcosmos” ve “Acquiring Genomes” kitapları olmak üzere pek çok çalışması bulunmaktadır. Dorion Sagan bilimsel makalelerinin yanı sıra “Natural History”, “Smithsonian”, “BioScience”, “The Sciences”, “The Ecologist”, “Co-Evolution Quarterly” ve “Whole Earth Review” gibi dergilerde çıkan yazılar yazmaktadır. Lindisfarne Association’da çalışmakta olan Sagan aynı zamanda Sputnik Gözlemevi yönetim kurulundadır.

“Lynn Margulis’in endosimbiyoz teorisine bağlı kalmak konusundaki büyük cesaretine ve kararlılığına ve bu teoriyi gelenek karşıtı olmaktan çıkarıp gelenek haline getirmesine gerçekten hayranım. Ökaryotik hücre­nin, ilkel prokaryotik hücrelerin ortakyaşamsal birliği olduğunu söyleyen teoriden bahsediyorum. Bu teori, yirminci yüzyıl evrim teorisinin en bü­yük başarılarından biridir ve bu yüzden Margulis’e gerçekten hayranım.”

– Richard Dawkins, evrim biyoloğu ve The Selfish Gene [Gen Bencildir] kitabının yazarı (John Brockman’ın The Third Culture [Üçün­cü Kültür] adlı kitabından).

“Margulis, birçok kişiye göre yirminci yüzyılın en büyük iki ya da üç biyoloğundan biriydi. Bu dalda çalışmaları için birçok kişiye ilham verdi. İnsanlar onunla aynı fikirde olmasa bile bir efsaneydi.”

– Dr. Nick Lane, evrimsel biyokimyacı, Londra Üniversitesi Akade­misi Genetik, Evrim ve Çevre Departmanı (BBC Radio Last Word prog­ramından)

“…Hatta türlerin kökeninin işleyişini gerçekten açıklayan kişinin Charles Darwin değil Lynn Margulis olduğunu söyleyebiliriz.”

– Dr. Mark Mcmenamin, Mount Holyoke Üniversitesi, Jeoloji ve Coğrafya Departmanı (21st Century Science & Technology’den alıntı)

Kitaptan bir parça okuyun

Download