Evrim Kuramı ve Mekanizmaları

Çağrı Mert Bakırcı

Türkiye’deki evrimsel biyoloji yazınında önemli bir boşluğu dolduran ve ilk çıktığı andan itibaren okurların büyük ilgisiyle karşılaşan Evrim Kuramı Ve Mekanizmaları kitabı serüvenine devam ediyor. Başta evrimsel biyoloji olmak üzere bilimin çeşitli disiplinlerine ilişkin sürdürdüğü yayıncılıkla Türkiye’nin en kapsamlı ve güvenilir popüler bilim ve eğitim oluşumlarından biri haline gelen Evrim Ağacı‘nın kurucusu Çağrı Mert Bakırcı tarafından yazılan söz konusu eser, evrimin işleyişini sade, günlük ve herkes tarafından anlaşılabilir bir dille okurlara aktarıyor.

 27,00

Kitap Detayları

Cilt Tipi

Karton Kapak

İlk Baskı Tarihi

Eylül 2018

Baskı Sayısı

2. Basım

Dil

Türkçe

Sayfa Sayısı

292 Sayfa

ISBN

9786056732249

Yazar Hakkında

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

ODTÜ mezunu olan Çağrı Mert Bakırcı doktorasını ABD’nin Texas Tech Üniversitesi’nden Evrimsel Robotik ve Algoritmalar ile Biyolojiden Esinlenen Mühendislik üzerine almıştır. Eğitim hayatı boyunca akademik olarak robotik, yapay zekâ, evrimsel biyoloji, nörobiyoloji ve hayvan davranışları (etoloji) ile ilgilenmiştir. 2000 yılından beri bilimle ilgilenmektedir, 2004 yılından beri bilim yazarlığı yapmaktadır. 2008 yılında ODTÜ Makina ve İnovasyon Topluluğu’nu, 2010 yılında “Evrim Ağacı”nı kurmuştur. Bakırcı, “Evrim Ağacı” ekibi ile Türkiye’nin dört bir yanında, liselerde ve üniversitelerde toplamda binlerce kişinin katılımıyla, halka açık eğitimler düzenlemiştir. Bakırcı, “Evrim Ağacı” projesi dahilinde, evrimagaci.org sitesinde 400’den fazla popüler bilim makalesi yazmıştır. On binlerce okuru bulunan “Evrim Ağacı”nın yürüttüğü çalışmalar, 2012 yılında akademik bir oluşum olan Avrupa Evrimsel Biyoloji Cemiyeti (ESEB) tarafından desteklenmeye layık görülmüştür.

“Elinizdeki kitap, Türkiye’de popüler bilim sahasında evrimin tüm meka­nizmalarını bir arada ele alan ilk kitaptır. Dolayısıyla bugüne kadar oku­duğunuz evrim kitaplarında aklınıza yatmayan bazı noktalar olduysa, muhtemelen bu soru işaretlerini çözmenizi sağlayacaktır. Evrim Ağacı’nın kurucusu ve bilim konuşmacısı olan Çağrı Mert Bakırcı’nın Evrim Kuramı ve Mekanizmaları kitabı, evrime yeni giriş yapacaklar ve bilgilerini geniş­letmek isteyenler için çok faydalı bir derleme olacaktır. Bilimin ağır dilini kırmak adına her bölüm başına eklenmiş ve bölüm içeriğini özetleyen kısa hikayeler sayesinde kitabı bir solukta okuyacak ve her zaman yardımcı bir kaynak olarak kullanabileceksiniz. Kitabın Türkiye’deki evrimsel biyoloji yazını içinde seçkin bir yeri olacağına eminim.”

– Ergi Deniz Özsoy

Kitaptan bir parça okuyun

Download