Türlerin Kökeni

Charles Darwin

“Bir ya da birkaç biçimde başlayan yaşamı böyle anlayan ve bu gezegen çekimin değişmez yasasına göre dönüp dururken, böylesine basit bir başlangıçtan en güzel, en olağanüstü biçimlerin evrimleşmiş ve evrimleşmekte olduğunu kavrayan bu yaşam görüşünde gerçekten ihtişam vardır.”

Büyük doğa bilgini Charles Darwin’in çağlar ötesi bir başyapıt olan Türlerin Kökeni kitabı, okurları bu yaşam görüşüyle tanışmaya davet ediyor.

 35,00

Kitap Detayları

Cilt Tipi

Karton Kapak

İlk Baskı Tarihi

Kasım 2018

Baskı Sayısı

1. Basım

Dil

Türkçe

Sayfa Sayısı

488 Sayfa

ISBN

9786056732263

Çevirmen

Yazar Hakkında

Charles Darwin

Charles Darwin

Charles Robert Darwin 1809 yılında İngiltere’nin Shrewsbury kasabasında doğdu. Darwin’in doğa tarihine duyduğu ilgi önce Edinburgh Üniversitesi’nde tıp, sonra ise Cambridge Üniversitesi’nde teoloji okurken gelişti. Bu sırada dışarıdan doğa bilimleri, özellikle de evrim, zooloji ve jeoloji dersleri aldı; Buffon, Lamarck ve dedesi Erasmus Darwin’in kitaplarını inceledi. Beagle gemisiyle yaptığı beş yıllık bilim gezisi sırasında (1831-1836) Güney Amerika’dan Galapagos ve Pasifik adalarına, Yeni Zelanda ve Avustralya’ya kadar karış karış dolaştığı yerlerde, çoğunluğu bilim dünyası için yepyeni olan çok sayıda fosil, canlı organizma ve numune topladı; jeolojik oluşumları yerinde inceledi; karşılaştığı yerli kabileleri yakından gözledi. 1836’da İngiltere’ye dönünce çalışmalarına başladı. Bulgu ve gözlemlerini dönemin önde gelen bilim insanlarıyla, özellikle de jeoloji ve biyolojinin en önemli temsilcileriyle paylaşıp uzun uzun tartıştı. 1838’e gelindiğinde organik evrim kuramı artık kafasında oluşmuştu ancak kitabını yayınlaması yine de 20 yılını aldı. 1859’da yayınladığı "Türlerin Kökeni" adlı kitabı, canlıların ortak atalardan evrilerek çeşitlendiği düşüncesinin geniş kabul görmesini sağladı. Daha sonra yayınladığı "İnsanın Türeyişi ve Seksüel Seçme" kitabında insan evrimini ve cinsel seçilim fikrini inceledi. "İnsan ve Hayvanlarda Duyguların İfadesi" adlı kitabında ise insanların ve hayvanların duygularını ifade ediş şekilleri arasındaki benzerlikleri ortaya koydu. İngiliz doğa bilgini 1882 yılında Londra’da hayatını kaybetti.

Charles Robert Darwin bilim tarihinin günümüzdeki en güçlü kuramlarından biri olan evrim kuramını ve işleyişini açıkladığı Türlerin Kökeni’nde kendi çağını aşacak bir başyapıt ortaya çıkardı. Doğadaki gerçekleri alıp kendi gözlem ve keşifleriyle birleştirerek onu zenginleştirdi ve yaptığı deneyler, incelemeler ve açıklamalarla sarsılmaz ve birçok farklı açıdan desteklenecek bir yapıya soktu. İnsanlığın binlerce yıllık, “Biz nereden geldik?” sorusuna ilk defa bilimsel cevap verebilmemizi sağlayan Darwin bilim tarihinin seyrini tamamen değiştirdi ve insan düşüncesi üzerindeki etkisi muazzam oldu. Evrimsel biyoloji, Türlerin Kökeni’nin yayımlanmasından bu yana geçen 150 yılı aşkın süre içinde Darwin’in açtığı yoldan gelişerek geldiği noktada artık hakkıyla yüzyılın bilimi olarak anılıyor. Ve bugün evrim, sadece biyolojinin değil, tüm modern bilimlerin bütünleştirici harcı konumundadır

Kitaptan bir parça okuyun

Download