Kütleçekim Üzerine

Anthony Zee

Doğanın dört temel kuvvetinden biri olan kütleçekim belki de en anlaşılmaz fakat en içli dışlı olduğumuz kuvvettir.  Tanınmış fizikçi Anthony Zee, anne karnında olduğumuz zamanlardan bugüne her daim farkında olduğumuz kütleçekim üzerine kısa bir giriş niteliği taşıyan bu kitabında, Albert Einstein’ın genel görelilik kuramını merkezine alıyor. Einstein’ın uzay zamanın dalgalanabildiği şeklindeki cesur önermesinden ilham alan Zee, kütleçekim dalgalarıyla başladığı yolculuğuna uzay zaman bükülmesi, karadelikler ve Hawking ışıması ile devam ediyor. Zee kitabında kütleçekim kuramının gidebildiği yere kadar gidiyor ve okurları kuantum kütleçekiminin uzlaşmazlığı ve karanlık madde ile karanlık enerjinin gizemiyle baş başa bırakıyor.

 

Kitap Detayları

Dil

Türkçe

Çevirmen

Yazar Hakkında

Anthony Zee

Anthony Zee

Kütleçekim Üzerine, Einstein’ın genel görelilik kuramıyla ilgili turuna kütleçekim dalgalarının keşfiyle başlıyor ve okuyucuyu karanlık madde ile karanlık enerji gizemlerinin derinliklerine bırakıyor.”

– Liz Else Ve Simon Ings, New Scientist

Kütleçekim Üzerine, temel fiziğin en acil problemlerine çoğu popüler bilim kitabından daha derinlikli, yeni ve tazeleyici bir temel sunuyor.”

– Benjamin Skuse, Physics World

Kütleçekim Üzerine, en iyi rehberlerden biri olan A. Zee aracılığıyla bizleri Einstein’ın parlak başarısı ―genel görelilik kuramı― konusunda hoş ve çekici bir tura çıkarıyor. Eğlenceli ve sürükleyici bir kitap.”

– David Kaiser, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü